خودروهای شهر باران


آپلود عکس         

اسلایدر

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

چهارشنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۴، ۰۷:۳۰ ب.ظ

روش های واردات خودروهای گذرموقت

چهارشنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۴، ۰۷:۳۰ ب.ظ

اینگونه خودروها بر خلاف خودروهای پلاک ملی از هیچگونه محدودیتی از نظر نوع خودرو، سال ساخت، حجم موتور و تعداد سیلندر برخوردار نیستند و تنها کافی است که خودروی دلخواه خود را انتخاب کرده و آن را از کشورهای حاشیه خلیج فارس و یا کشورهای همجوار همانند ، ترکیه اذربایجان عراق ارمنستان ترکمنستان... وارد کنید، اگر چه محدودیتی برای کشوری که می خواهید خودرو را از آنجا بیاورید وجود ندارد. اکثرخودروهای گذر موقت از کشور امارات وارد ایران می شوند و انجام این پروسه حالا دیگر به یک امر عادی مبدل گشته است

به طور کلی واردات خودروهای گذرموقت به داخل کشور به سه صورت قابل اجراست :

اولین روش ؛ دفتـرچه بیـن‌المللی کارنـه‌ دوپــاساژ

کارنه دوپاساژ (CARNET DE PASSAGES) دفترچه‌ای زردرنگ شامل مشخصات فنی و ظاهری خودرو به دو زبان انگلیسی و فرانسوی است (کارنه دوپاساژ یک کلمه فرانسوی به معنای کتاب ترخیص است) این روش برای کشورهایی که عضو کنوانسیون بین‌المللی کارنه دوپاساژ (تنها مربوط به مسافران) می‌باشند اعتبار داشته و قابل اجراست

کارنه دوپاساژ برای هر فرد ایرانی که حداقل یکسال در خارج از کشور با ویزای معتبر و یا اقامت ساکن بوده و یا همچنین حداقل شش‌ماه بصورت متوالی بدون خروج از آن کشور برای کشور های اروپایی و سه ماه برای کشورهای حاشیه خلیج فارس حضور داشته، قابل اجراست. همچنین افرادی که ملیتی خارجی دارند می‌توانند از این طریق اتوموبیل خود را به کشور وارد کنند

بدین ترتیب شخص می‌تواند ابتدا با تهیه دفترچه کارنه دوپساژ خودرو، به ایران وارد شود و در گمرکات مرزی کشور با تایید اعتبار دفترچه از یکماه تا نهایتا سه‌ماه مهلت تردد دریافت کند. این مهلت می‌تواند در مرحله دوم بصورت قانونی تا حداکثر سه ماه دیگر نیز تمدید شود تا شخص به مدت شش ماه اجازه تردد کسب کند

توجه: این مسله در رابطه با توریست‌ها و گردشگران خارجی متفاوت است و آنها می‌توانند بصورت قانونی و درصورت داشتمن ویزا، مدت زمان مذکور را تا مدت یکسال نیز تمدید نمایند. همچنین برای ایرانیان مقیم اروپا و آمریکا در این روش، تنها داشتن پاسپورت ایرانی/اروپایی یا ایرانی/آمریکایی کافی است

اما در صورتیکه مالک خودرو، مهلت اقامت و یا اعتبار ویزایش به اتمام رسیده باشد، نمی‌تواند از شرایط کارنه دوپاساژ استفاده کند؛ به این معنا که تنها ایرانیان مقیم با اقامت و ویزای معتبر، شرایط کارنه دوپاساژ را دارند. همچنین درصورت ازبین رفتن خودرو، حقوق دولت از طریق دفترچه کارنه دوپاساژ از کشور مبدا دریافت خواهد شد

دومیـن روش ؛ روش مـرســوم واردات

در این روش شخص مقیم یا ساکن در کشورهای دیگر، ابتدا با گرفتن دستور از گمرک ایران و اخذ ضمانت‌نامه معتبر بانکی و یا نقدی، به اندازه 100% ارزش اصلی خودرو بعلاوه‌ی حقوق و سود احتمالی ورود خودرو به ایران برای گمرک ایران و مبلغ سپرده به میزان 30% ارزش خودرو که پس از بازگشت خودرو، آن مبلغ را به شما عودت می دهند برای گمرک امارات به عنوان تضمین به صورت نقدی دریافت می کنند سپس اقدام به واردکردن خودرو می‌کند.

چند نکته قابل ذکر در مورد خودروهای گذرموقت :

زمانی نزدیک به سه ماه جهت خرید، استفاده و فروش خودرو شما صرف می گردد و هزینه هایی نظیر، حمل و نقل دریایی و زمینی (رفت و برگشت)، بیمه، شماره گذاری، ترخیص و اقامت شخص گذرانده گذرنامه از سوی شما پرداخت می شود که حدود 10 میلیون تومان خواهد شد و تمام این هزینه بدون احتساب افت خودرو و کاهش قیمت آن بوده که اگر خودروتان صفر کیلومتر باشد، 20 تا 30 درصد از قیمت خرید و در صورت کارکرده 10 تا 20 درصد کمتر عایدتان می شود  

 1.تنها شخصی که نام وی در دفترچه کارنه خودرو یا در برگه ورود موقت آن ذکر شده، اجازه رانندگی با خودرو را دارد؛ در غیر اینصورت مرتکب جرم شده و خودرو توقیف خواهد شد.

 

2.در صورت ازبین رفتن خودرو (مفقود شدن، سرقت و …) دولت از محل سپرده یا ضمانت‌نامه، حقوق خود را دریافت می‌کند.

 

3.در صورت تاخیر در بازگشت خودرو به گمرک و تحویل آن به کشور مبدا پس از اتمام دوره تردد خودرو، در فاصله ده روز به مالک خودرو اخطاریه داده می‌شود و با گذشت ده روز از تاریخ اخطاریه، پرونده قاچاق تشکیل و به دادگاه ارسال خواهد شد. در نهایت نیز دستور توقیف خودرو توسط نیروی انتظامی صادر می‌گردد. همچنین به ازای هر روز تاخیر، جریمه‌ای معادل روزانه حداقل 20,000 تومان دریافت خواهد شد این مبلغ می‌تواند تغییر کند.

4. خرید و فروش هر نوع خودروی گذرموقت در داخل کشور ممنوع بوده و قاچاق محسوب می‌شود و با فرد خاطی، برخوردی جدی انجام گرفته و خودرو توقیف می‌شود؛ چه در زمان داشتن اعتبار و چه پس از آن. اجاره دادن خودروی گذرموقت نیز شامل این قانون می‌باشد. در صورت قاچاق‌شدن خودروی گذرموقت، دولت سه برابر ارزش گمرکی خودرو و همچنین حقوق و سود آن‌را مطالبه می‌کند.

5. شخص صاحب خودروی گذرموقت هرسال می‌تواند خودروی خود را حداکثر شش ماه پلاک گذرموقت کند؛ البته به شرط مقیم بودن در کشورهای دیگر.

6. اگر فردی پس از واردکردن خودروی گذرموقت به داخل کشور متوجه شود که باید بلافاصله از کشور خارج شود، باید خودروی خود را در اولین گمرک در نزدیکی محل سکونت خود قرار دهد و سپس از کشور خارج شود (برای مثال ممکن است فردی با خودروی خود برای تفریح به ایران سفر کرده باشد اما پس از واردشدن به ایران دچار مشکل خاصی از محل اقامت خود در خارج از کشور شده و فرصتی برای خروج با خودرو نیست و ناگزیر باید خود را رها کرده و بوسیله هواپیما سفر کند) ؛ در اینصورت شخص زمانیکه دوباره به ایران بازگردد در صورت داشتن زمان اعتبار برای خودرو می‌تواند از مدت زمان باقیمانده استفاده کند و در صورت زمان اتمام دوره گذرموقت خودرو، می‌تواند با پرداخت جریمه دیرکرد (روزی حداقل 20,000 تومان) خودروی خود را پس گرفته و از آنجا که تحویل گمرک بوده قاچاق محسوب نمشود و تنها باید جریمه مشخص شده را پرداخت نماید.

توجه: این امر بارها و بارها در مورد افرادیکه اقدام به واردات خودروهای گذرموقت به داخل کشور کرده اند، اتفاق افتاده است. و بی توجهی به آن میتواند عواقب غیرقابل جبرانی داشته باشد.

7. درصورت پیشنهاد خرید یک خودروی گذرموقت در داخل کشور، بیش از هرچیز دقت کنید که ممکن است چه عواقب و ضرر و زیانی در انتظار شما باشد. به همین دلیل باید پیش از این اقدام جوانب کار را خوب بسنجید.

سومیـن روش ؛ راهــی جـدیـد امـا پـرمخــاطـره !!!

در این روش که راهی جدید و پرمخاطره بدلیل کلاهیبرداری‌های متعدد و سواستفاده‌های زیاد است، تنها شرط لازم برای گذرموقت کردن خودرو، شرط سکونت در مناطق آزاد و اثبات آن می‌باشدو باقی شرایط، همان شرایط مذکور فوق‌الذکر است. اما تفاوت این روش با روش‌های قبل عبارتند از :

1. اعظای مجوز ورود گذرموقت این خودروها در گمرکات منطقه آزاد کشور انجام می‌شود (برای مثال گمرک قشم تنها برای خودروهای قشم مجوز دارای اعتبار برای خروج صادر می‌کند) که مراحل آن بسیار ساده‌تر از دو روش قبلی است.

2. پس از اتمام زمان گذرموقت بودن خودرو و استرداد نشدن آن به گمرک، شما موظف به به پرداخت جریمه‌ی ثابت حداقل روزانه 25 هزار تومان و همچنین جریمه روزانه‌ای هستید که مبالغ آن بدین شرح می‌باشد:

 

اگر از یک‌روز تا 20 روز از موعد مقرر گذشته باشد، به ازای هر روز مبلغ 5هزار تومان؛ اگر از مدت زمان مذکور از 20 تا 30 روز به طول بیانجامد باید به ازای هر روز 6هزار تومان بپردازید و پس از گذشت 30روز برای خودروی شما اعلام قاچاق شده و نهایتا توقیف می‌شود.

توجه داشته باشید که به علت حضور پر رنگ دلال‌ها افرادسودجو و کلاهبرداران در بازار داغ خودروهای گذرموقت، تعداد بسیار زیادی پرونده فروش غیرقانونی کلاهیبرداری و قاچاق تشکیل شده و درحال پیگیری است.

 

در اینجا بازهم تاکید می‌شود که خودروهای گذرموقت قابل خریداری و اجاره نمی‌باشند و به همین جهت توصیه میشود تا جای ممکن از این کار خودداری فرمایید. این کار رسما غیرقانونی بوده و عواقب آن نهایتا به عهده خود شخص باز می‌گردد.

بعضی از افراد نیز تصور می کنند که پلاک گذرموقت همان پلاک سیاسی است که کاملا در اشتباهند. خودروهای پلاک سیاسی برای سفارتخانه ها و جا به جایی پرسنل آنها وارد شده و هیچ ارتباطی به قضیه پلاک گذرموقت ندارد.

همچنین اشخاصی وجود دارند که با خرید یک خودرو در کشورهای حاشیه خلیج فارس به نام یک شخص مقیم در آنجا و پرداخت وجهی به عنوان حق امتیاز به وی، اقدام به وارد کردن خودرو به ایران نموده و پس از اخذ پلاک گذرموقت وکالتی با بندها و شرایط مختلف از شخص مقیم، اتوموبیل را به شخص خریدار در ایران تحویل می‌دهند. پس از اتمام تاریخ گذرموقت خودرو می‌توان این خودرو را مجددا با همین شرایط به شخص دیگری واگذار کرد. بسیاری از افراد که این کار را به شکلی جدی دنبال می‌کنند نه تنها در فروش اتوموبیل ضرر مالی نمی‌کنند بلکه سود خوبی هم نصیب آنها خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل عمده واردات گسترده خودروهای گذرموقت را می‌توان ارزان بودن خودروهای دست دوم در کشورهای حاشیه خلیج فارس دانست چرا که با کمتر 25 میلیون تومان فورد موستانگ 2008، هامر یا نیسان 350Z خریداری کرد و با قرار دادن 10 میلیون تومان به عنوان وثیقه نزد دولت امارات (بصورت نقدی یا اعتباری) و همچنین با پرداخت هزینه‌ای معادل 4.5 میلیون تومان که شامل حمل‌ونقل دریایی، ترخیص، شماره‌گذاری خودرو و تحویل در بندرعباس می‌شود، یک خودرو گذرموقت وارد کشور کرد.

منبع : گروه نشریات GSM 


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۵/۱۴
عرفان باستانی

ابزار امتیاز دهی

نظرات  (۲۰)

اخ جووون پاترول یادش بخیر 
۱۴ مرداد ۹۴ ، ۲۲:۲۴ مسعود مادرید
یه شورولت مالیبو سفید هم دیدم بام سبز :)
پاسخ:
افرین بر تو
داداش عرفان سلام،ممنون از مطالبت،آقا قیمت اپتیما 2015 چقد در میاد؟میگن ارزون شده 
پاسخ:
اره ارزون شده .
داش عرفان موستانگ 2014 میگن خیلی از قبل ارزون تره چون نیو فیسش اومده میتونی بی زحمت حدود قیمتو بگی بلامیسر
پاسخ:
اقا شما کجا زندگی می کنی ؟
تو منطقه ازاد انزلی نمی تونی حجم موتور 2.5 وارد کنی
اقا ببخشید این حجم ماشین های ۲۵۰۰ سی سی به بالا تو منطقه هنوز وارد نمیشن؟ اصلان قرارنیست دیگه وارد بشن؟
پاسخ:
فعلا بسته دوست عزیز ما هم مثل شما نمی دونیم چون نمی کن کی باز میشه.
عرفان جان سام و علیک لطفا قیمت سراتو کوپه2000 و این اپتیما رو گفتی که ارزون شده رو میگی و یه سوال دیگه داشتم که این قیمت ها تو سایت سادیگ ایا قابل قبوله با تشکر
پاسخ:
قیمتهارو ندارم ولی میدونم ارزون شدن اره سادیگ نزدیک قیمتاش
شرایط ورود ماشین الات کشاورزی چطوره؟ آیا تو کشورهای دیگه این ماشین الات ارزونتره؟میدونی چرا میپرسم؟چون هنوز این ماشین الات سنگینی که اوردن نمونش این میکسر هایی که اوردن هنوز پلاک نشده.ایا ورود اینگونه وسایل مشکلات خاصی داره؟؟؟
پاسخ:
اونارو اورکانهای دولتی وارد کردن برای خودشون .معاف از هر هزینه ای هستند
در کشورهای دیگه خیلی گرون میوفته
سلام من 100 تومن پول دارم با 100 چی میتونم بخرم جوان پسن خوشگل 
اقا بازم مثل همیشه عالی بود.
تو خیلی فوق العاده ای عرفان!!! 
دمت گرم
پاسخ:
ممنون داداش
سلام.اقاداستانه این سایت سادیگ چیه؟
پاسخ:
برو ببین چیه دیگه!
این سایت سادیگ قیمتاش واقعیه؟
مزدا3 2015 فول گذاشته 66خورده ای. مهرکار هم همینه قیمتش؟

پاسخ:
عزیز جان مهرکار تعطیل شده .
تعطیل شده؟؟؟؟؟؟؟؟ چرااا؟
پاسخ:
دیگه بماند .


اقا عرفان سلام خسته نباشید.یه سوال داشتم خواهش میکنم جواب بده قیمت رنو فلوئنس منطقه حدودا چقد در میاد .حدودش رو هم بگی ممنون میشم چون قیمت ملیش حودا 78تا 80 تومنه ممنون
پاسخ:
67.400 تومن
سلام عرفان  جون خسته نباشی داداش

اقا یه سوال بسیار فنی 

توسان 2016 رو تو سایت اصلی هیوندا حداکثر زده 30 هزار دلار که حساب کردم قیمتش شد نزدیک 100 یا 100 و خورده ای بعد چرا ایران قیمتش دوبرابر میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ واقعا دیگه دزد بازار هستا
پاسخ:
اگه منظورت پلاک ملی که عوارض گمرک و چیزای دیگه داره که گرون در میاد بعدش این که همه چی نوع برش گرونتره دیگه
دمت گرم
راستی ناموسن از اینکه مرخصی نمیدن خسته شدیم دیگه کم کم تصمیم داریم توسان رو بدیم بره بریم یه پلاک ملی بخریم 
شورش رو در اوردن خدایی
پاسخ:
کار خوبی میکنی
میشه تو منطقه ماشین دست دوم وارد کرد؟ 
پاسخ:
نیاری بهتره
چرا.؟؟؟
قوانین خاصی داره یا مال هر سالی رو میشه آورد؟ ؟

پاسخ:
یک سال و کم کار می تونی بیاری
اقا عرفان مس اینکه سایت منطقه ازادو نگاه نمیکنی گذر موقت مرخصیه من پیدا نکردم زده باشه بالای 2500 مرد حسابی حرفی بزن ک مدرک دار باشه.

منطقه ازاد اروند 2008 ب بالا میشه وارد 2007 ی بنز رو ب نام 2008 وارد کردن 
پاسخ:
اول از همه با ایمیل وارد شوید
بعدا جمله ی که نوشتی رو خوندی؟؟؟ شما سر دراوردی چی نوشتی من که متوجه نشودم از نوشت تون!!!
ولی اگه منظورت مرخصی باشه که تو منطقه ازاد انزلی نمیدن به عموم
ولی اگه منظورت واردکردن ماشینهای با حجم  2500 به بالا باشه بازم مجوز واردات تو منطقه آزاد انزلی رو نداره.
در ضمن من حرفی بی مدرک نزدم بیا منو ببین خودم مدرکم
تو پیوندهای سایتم نگته کنی سایت منطقه ازاد انزلی رو لینک کردم یعنی اینکه همیشه چک می کنم.
امید وارم جوابی بنویسی که بشه خوند.
در ضمن مرد حسابی هم خودتی
این امیرحسنه چی نوشته؟؟؟؟گذرموقت مرخصی 2500 اخه چه ربطی داره خخخخخخخخخخ
چرا چرت میگی پس این عنایی ک وارد شده چیه  امریکایی و... ک حجمشون بالاعه 2500 

کجایی سازمان منطقه ازاد انزلی سایتش نوشته بالای 2500 ممنوعه؟
شما رشتیا میخوایین رقیبی نداشته باشین 

اگر سازمان منطقه ازاد انزلی گفته باشه بالای 2500 ممنوعه تو قسمت اعلانات سمت چپ سایت میزنه من نگاه کردم گذر موقتو برای مرخصی دادن اعلام کرده بود.

شما برو سازمان منطقه ازاد انزلی اگر مشخص کرده بود بالای 2500 ممنوعه صفحشو کپی کن بذار تو سایت وسلام


پاسخ:
امیر حسین جان معلوم نیست تا حالا خواب بودی یا تو باغ نبودی اون ماشینای که بالای 2500 هستن قبلا وارد شده از زمستان 1393 ماشینای بالای 2500 تو منطقه ازاد انزلی پلاک نمیشه.نمی دونی انقدر بحث نکن تو تو سایت داری دنبال چی میگردی من از طرف رئیس شمارگذاری منطقه شنیدم که وارداتشون ممنوع این رو همه میدونن شما در جریلن نیستی.
دیگه هم بدون ایمیل پیام نزار چون پاک میشه.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی