خودروهای شهر باران


آپلود عکس         

اسلایدر

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

پنجشنبه, ۱۷ دی ۱۳۹۴، ۰۵:۰۴ ب.ظ

۳

شورلت بلیزر زیبا در رشت

پنجشنبه, ۱۷ دی ۱۳۹۴، ۰۵:۰۴ ب.ظ


خودرو شورلت بلیزر (بزرگترین و پرقدرت ترین 4*4 نسل قبل ) Chevrolet Blazer

شورلت بلیزر یکی از محبوبترین خودروهای 4 در طول تاریخ است. تولید نسل اول ان از سال 1969 شروع و تا سال 1972 ادامه پیدا کرد و از سال 1973 تولید نسل دوم ان اغاز شد که محبوبترین مدلهای بلیزر نیز از همین نسل هستند که در ایران نیز طرفداران بسیاری دارند. این نسل از بلیزر نزدیک به 20 سال بدون تغییرات کلی در اتاق و شاسی تولید شد که دلیل ان را می توان در کیفیت بالای اتاق و ظاهر جذاب و عضلانی شورلت بلیزر نسل دوم جستجو کرد. از رقبای این خودرو می توان به دوج رم چارجر، فورد برانکو، جیپ چروکی و پلیموث تریل داستر اشاره کرد. مطلبی که در زیر می خوانید تاریخچه ی مختصری از نسل دوم این 4WD قدرتمند است.
بلیزر
سال 1973 نسل جدید شورلت بلیزر و برادرخوانده ی ان یعنی [/b]GMC جیمی به بازار معرفی شد که کاملا نسبت به نمونه های پیشین تغییر کرده بود و همانطور که گفته شد ترکیب اصلی چهره ی ان برای 19 سال اتی تولید دست نخورده باقی ماند. همانند گذشته، نمای جلوپنجره ی بلیزر و جیمی با هم تفاوت داشت و ظاهر جیمی حالت فانتزی تری به خود گرفته بود و البته در باقی موارد مشابه هم بودند. لیست موتورهای قابل انتخاب مثل نسل قبل بوده که محبوبترین انها نیز انجین 350 معروف بود که این محبوبیت را تا پایان تولید این نسل حفظ کرد. تمامی بلیزر ها و جیمی ها دارای تجهیزات رفاهی کاملی بودند. داشبرد سرتاسری مدل جدید از پونتیاک گرندپریکس 1969-1972 به عاریت گرفته و تغییراتی برای نصب در ان صورت گرفته بود. سقف همچون گذشته قابل برداشتن بوده و البته مونتاژ و دمونتاژ ان کاری ملالت اور و نیازمند کمک چند نفر بود و به همین دلیل است که نمونه های بدون سقف بلیزر کمتر دیده می شوند. حق انتخاب بین 2 و 4 چرخ متحرک نیز وجود داشت که مسلما اکثریت با مدلهای 4 چرخ متحرک بود.
مدلهای تولیدی 1974 تغییرات زیادی به وجود امد که از ان جمله می توان به توقف تولید انجین 307 اشاره کرد. اما رقابت با عرضه ی دوج رم چارجر و پلیموث تریل داستر توسط کرایسلر داغ تر شد. همچون بلیزر که بر پایه ی وانت های C/K10 ساخته شده بود، کرایسلر نیز این خودروها را بر پایه ی پیکاپهای D150/W150 طراحی و تولید کرد. در سال 1975 یک جلوپنجره ی جدید برای بلیزر طراحی شد و نیز یک انجین 400 اینچی بلوک کوچک نیز قابل سفارش بود. در بعضی از مدلها کاتالیتیک کانورتر وجود داشت که در این نمونه ها باید از بنزین بدون سرب استفاده میشد. مدلهای 1976 کاملا مشابه مدلهای قبلی بودند ولی حجم موتور دیگر بر روی جلوپنجره درج نمی شد. تفاوت بزرگتر در سقف اتفاق اتفاد که دیگر به طور کامل قابل برداشتن نبود. بلکه تنها در قسمت عقب جدا می شد.( بعضی ها این مدل را half-cab می نامند) یک موتور کوچکتر 305 هم در این سال قابل سفارش بود. بلیزرها برای سال 1977 بدون تغییر باقی ماندند و در سال بعد طراحی جلوپنجره باز هم دستخوش تغییر واقع شد. شیشه برقی و قفل مرکزی از جمله تجهیزاتی بود که در این سال برای اولین بار قابل سفارش بودند. کمپانی فورد در این سال مدل کاملا جدید برانکو را که بر پایه ی پیکاپ فول سایز F-150 شکل گرفته بود را به بازار فرستاد که این نوید یک رقابت داغ و نفس گیر را با بلیزر و جیمی می داد. در سال 1979 تمامی مدلهای بلیزر و همزادش مجهز به کاتالیتیک کانورتر شدند. در سال 1980 مطابق معمول جلوپنجره ی جدیدی نصب شد. چراغهای جلو نیز فرم مستطیلی به خود گرفتند. تغییرات تا داخل خودرو و طراحی جدید نشان دهنده ها و سرعت سنج جدید تا 85 مایل بر ساعت ادامه پیدا کرد. اتفاق نامیمون در این سال اضافه شدن موتور دیزلی ضعیف 350 اینچی متعلق به الدزمبیل، به لیست موتورهای قابل سفارش بود.

در سال 1981 فرم دماغه ی جلو، گلگیر و درب موتور بلیزر و جیمی دچار تغییرات جزئی شد. شاید شورلت بلیزر رکورد دار تغییر در طرح جلوپنجره باشد! چرا که این اتفاق چند بار دیگر نیز رخ داد. بلیزرهای سطح بالاتر می توانستند مجهز به چراغهای دوبل ستونی بشوند. چراغهای راهنما در داخل سپر جای گرفتند و چراغهای کوچک کناری فرم افقی به خود گرفتند. طراحی عقب همچنان بدون تغییر باقی ماند. موتورهای 305 و 350 بنزینی مجهز به سیستم کنترل جرقه ی الکترونیکی جنرال موتورز شدند و گیربکس اتوماتیک 4 سرعته بر روی این مدلها قابل نصب بود. بزرگترین تغییر در سال 1982، اضافه شدن یک موتورکاملا جدید 379 اینچی دیزل بود که جایگزین انجین تاسف بار 350 الدزمبیل شد. این موتور اختصاصا برای Truckهای ساخت جنرال موتورز که شامل پیکاپهای سری C/K و شورلت سابربان نیز می شد، طراحی شده بود. در این سال کمپانی شورلت مدل ویژه ای از بلیزر را مخصوص ارتش ایالات متحده تولید کرد که ازمونی برای دوام و استقامت بلیزر، برای کار در شرایط دشوار جنگی بود. این مدلها 4WD بوده و دارای کمترین امکانات رفاهی بودند. در انها از دو نوع موتور 350 بنزینی و یا 379 دیزل استفاده شده بود و تا سال 1987 تولید شدند. لیست موتورهای انتخابی بلیزر در این سالها شامل انجین 250 و 292 l6، 305 و 350 V8 و در نهایت انجین 379 دیزلی می شد. گیربکس 4 سرعته دستی در تمامی مدلها به جز 379 دیزلی قابل سفارش بود. در نمونه های دیزلی و همچنین مدلهای 6 سیلندر، از جعبه دنده ی 3 سرعته ی اتوماتیک استفاده می شد.
در سال 1988 نسل جدید پیکاپهای C/K عرضه شد.(که با نام C/K1500 شناخته می شدند و از شاسی GMT400 استفاده می کردند.) اما بلیزر و جیمی همچنان با همان استایل سابق خود و تنها با تغییرات جزئی نسبت به سال قبل عرضه می شدند. انجین 305 از خط تولید خارج شد و موتور محبوب 350، به عنوان تنها موتور بنزینی بلیزر باقی ماند. بلیزرهای 1989 دارای جلوپنجره ی مشکی رنگ بوده و از 4 چراغ کوچک در جلو که از طراحی جدید پیکاپ C/K1500 عاریت گرفته شده بود، استفاده می کردند. طراحی فرمان 4 شاخه نیز متعلق به C/K1500 بوده و ترمزهای عقب نیز مجهز به ترمز ضدقفل شدند که تنها در مدلهای 2 چرخ متحرک وجود داشت. در سالهای 1990 و 1991 تغییر خاصی رخ نداد و پس از 19 سال، زمان عرضه ی نسل جدید بلیزر فرا رسیده بود.

وسط بیابان و صحرا بلیزر خودرویی مناسب به نظر می آید؛ قوی، تهاجمی، تنومند و آسیب ناپذیر. بلیزر شبیه ماشینی است که می تواند در هر جایی که ناهموارترین جاده ها را داشته باشد یا در مکانهایی که اصلا جاده ای در آنها وجود ندارد از عهده هر کاری بر آید.

در حالت ایستاده بلیزر طوری به نظر می رسد که انگار زمین را فتح کرده است و در حال حرکت اینطور به نظر می رسد که در حال حمله است. شاید عجیب باشد ولی ظاهر بلیزر وقتی کثیف است بهتر به نظر می رسد! زیرا خاک و کثیفی نشانه هایی از عملکرد آفرودی فوق العاده آن هستند.


صندلیهای قوس دار، کمربند، فرمان تلسکوپی، دکمه ها و اهرمهای تعویض دنده همه در دسترس راننده هستند. در نتیجه راننده این احساس را دارد که این مجموعه بزرگ کاملا تحت تسلط اوست، این احساس را دارد که می تواند به آرامی از تخته سنگها عبور کند یا از تپه های شنی بالا رود.  بلیزر تمام این کارها را انجام می دهد و حتی بیشتر از این را هم انجام می دهد. بلیزر در بیابان، در خیابانهای باران زده در شهر، در اوج ترافیک در بزرگراه و هنگام عبور از مسیرهای پر از گل و لای فرامین راننده را اجرا می کند. ظاهر خوب بلیزر مدیون طراحان خوب شورولت و حسی که به راننده القا می کند مدیون کار خوب بخش مهندسی شورولت است.
بلیزر 76 تست شده مجهز به تریم شایان ( (Cheyenneبود به این معنا که از پنلهای طرح چوب با تودوزی چرم مصنوعی وینیل و کفپوش به رنگ قرمز آلبالویی و سقف هارد تاپ فایبر گلس مشکی (یا رنگهای دیگر)، چرخهای استیل Rally و تایرهای آفرود برای رینگهایی با قطر 15 اینچ و پهنای 10 اینچ بهره می برد.

بلیزر تست شده از نظر مکانیکی طوری مجهز بود که بتواند از عهده سفرهای آفرودی بر آید.  عمده ترین بخش مکانیکی، موتور بزرگ 400 اینچ مکعبی (6.6 لیتر) شورولت بود که موتوری نسبتا اقتصادی است و در تمام شرایط رانندگی گشتاور و شتابگیری کافی را ارائه می دهد (بلیزر مدل 76 با موتورهای شش سیلندر 250 اینچ مکعب (4.1 لیتر)  با قدرت 100 اسب و گشتاور 237 نیوتن متر و هشت سیلندر 350 اینچ مکعب (5.7 لیتر) با قدرت 165 اسب و گشتاور 345 نیوتن متر نیز عرضه می شد) .  گیربکس از نوع 3 دنده اتوماتیک - M40  Turbo Hydra-Matic است  و انتقال قدرت به هر 4 چرخ به صورت دائم می باشد و ضریب دیفرانسیل عقب (با قابلیت قفل دیفرانسیل) 3.07 به یک است.
 

در حالت معمولی (بدون استفاده از دنده کمکی) و دیفرانسیل در حالتی که قفل نباشد، بلیزر مانند یک خودروی استیشن واگن سنگین وزن احساس می شود. در حالت معمولی (بدون استفاده از دنده کمکی) و سیستم 4WD در حالت قفل، توزیع گشتاور به گونه ای است که  در چاله ها و مسیرهای موجدار کشش لازم برای کنترل دقیق خودرو در اختیار راننده باشد. به زبان ساده وقتی یکی از چرخها چسبندگی خود را از دست می دهد یا در اثر برخورد با مانعی از زمین بلند می شود، نیروی موتور به اکسلی منتقل می شود که در تماس با سطح زمین است.  سیستم قفل دیفرانسیل عقب هنگام رانندگی در مسیرهای ناهموار به راننده این حس را منتقل می کند که خودرو تحت کنترل است که این احساس خوشایندی است.

لیزر تست شده به فنرها و کمک فنرهای محکم و با دوامی مجهز بود که هنگام سریع عبور کردن از مسیرهای ناهموار، تحرک کافی برای چرخها را مهیا می کردند و همچنین سواری این بلیزر نسبت به مدلهای قبلی راحتتر شده بود.
دو عامل دیگر که در ایجاد حس تحت کنترل بودن در این خودرو کمک می کنند فرمان هیدرولیک و ترمزهای بوستری آن هستند که در جلو از نوع دیسکی و در عقب از نوع کاسه ای هستند. در مواقع مورد نیاز هنگام تغییر مسیرهای ناگهانی عملکرد فرمان سریع بود و ترمزها همیشه قدرت کافی و واکنش متعادلی داشتند  تا در مسیرهای آفرودی مانع از برخورد خودرو با موانع غیر منتظره شوند.

 
طراحی کابین جدید بلیزر استحکام ساختاری آن تا حد زیادی تقویت کرده است. صدای جیر جیر و تِق تِق کنار پنجره ها در این مدل نسبت به بلیزرهای قبلی کمتر شده است. سقف فایبرگلس به بخش قوسدار عقب کابین پیچ شده است. شاید بهترین قسمت طراحی کابین جدید این باشد که انحنای قسمت عقب کابین یک میله واژگونی فولادی را احاطه کرده است. این میله واژگونی در عین حال که از سرنشینان محافظت می کند به خوبی مخفی شده است و به داخل محفظه کابین نفوذ نکرده است. در نتیجه سرنشینان صندلی عقب موقع سوار و پیاده شدن از خودرو سرشان به چیزی گیر نمی کند. عایق بندی دور پنجره ها نیز بهتر شده و سرمای بادهای زمستانی به داخل نفوذ نمی کند؛ همچنین درزگیری خوب پنجره ها محافظت بهتری در برابر سارقین از خودرو به عمل می آورد.  سقف فایبرگلس قابل برداشتن است. اگر با سقف باز در مناطقی که گرد و خاک یا گل خشک دارند حرکت کنید داخل خودرو لایه ای از خاک جمع می شود در حدی که با این خاک می توانید در فصل بهار برای کاشتن گیاه استفاده کنید! پس بهتر است در چنین شرایطی سقف را برندارید.

 
بدنه مکعبی شکل و عریض بلیزر با کاپوت بلند تا حدی جلوی دید راننده را می گیرد. مثلا هنگام آهسته بالا رفتن از صخره ها یا عبور از دره های تنگ و بالا رفتن از تپه های شنی. همچنین هنگام بالا رفتن از کنار تخته سنگهای مدور طرح مربعی شکل گلگیرها نمی گذارد راننده به خوبی قسمت اطراف چرخ جلوی سمت چپ را ببیند. شکل مخروطی کاپوت و گلگیر خودروهایی مانند تویوتا و جیپ باعث می شود راننده دید بهتری به جلو داشته باشد.

 

بعضی مواقع برای اینکه از موانع احتمالی جلوی خودرو مطلع شوید مجبورید از ماشین پیاده شوید زیرا بعضی چیزها از پشت فرمان بلیزر دیده نمی شوند. پهنای بلیزر از خودرویی مانند Jeep CJ-7 اندکی بیشتر است. به همین خاطر در مسیرهای تنگ و باریک مانند کانالها جیپ بدون اینکه با دیواره های کانال برخورد کند راحتتر و سریعتر عبور می کند ولی مسلما با بلیزر باید آهسته و با احتیاط از مسیرهای باریک عبور کنید تا احتمال خراشیدگی بدنه خودرو در اثر تماس با دیواره های مسیر به حداقل برسد. البته این عریض بودن بلیزر یک مزیت هم دارد که با برداشتن صندلیهای عقب و تایر زاپاس فضای خوبی برای خوابیدن داخل خودرو فراهم می شود.

 بلیزر تست شده از تجهیزات اضافی مانند کروز کنترل، ایرکاندیشن، شیشه رنگی، پنجره های کشویی طرفین سقف و گیرنده رادیو AM/FM برخوردار بود. از دیگر تجهیزات کارآمد در صحرا می توان به باک 31 گالنی (117 لیتری) این بلیزر اشاره کرد که با سرعت 88 کیلومتر شعاع حرکتی 563 کیلومتر و در رانندگی آفرود شعاع حرکتی بیش از 400 کیلومتر خواهد بود. زیر این باک بزرگ یک لایه فولادی محافظ در نظر گرفته شده است که احیانا اگر کف خودرو به زمین مالیده شد باک صدمه ای نبیند. از دیگر تجهیزات قابل سفارش که روی این بلیزر نصب بود دور موتور سنج بود. هنگام استفاده از دنده های کمکی به علت سنگینی بیش از حد دنده ها احتمال اینکه دور موتور بیش از حد مجاز بالا برود زیاد است برای همین استفاده از دور سنج موتور در چنین مواقعی به کمک راننده می آید تا همواره از سرعت دوران موتور آگاه باشد و از بالا رفتن بیش از حد آن جلوگیری کند.

 

خارج از محیط صحرا و آفرود باز هم بلیزر عملکرد خوبی از خود نشان داد. در پیست درگ، بلیزر مسافت 400 را در عرض 18.2 ثانیه با سرعت 117.4 کیلومتر طی کرد و در مدت زمان 11.9 ثانیه از صفر به 60 مایل در ساعت (96.5 کیلومتر) رسید. در تست ترمز از سرعت 60 مایل، بلیزر با طی مسافت 53.6 متر به توقف کامل رسید که برای چنین خودرویی معقول است و در حین ترمزگیری خودرو تحت کنترل بود. پس از 6 بار ترمزگیری متوالی از سرعت 60 مایل عملکرد ترمزها به خاطر داغ شدن به اندازه 65 درصد افت کرد که این افت بیشتر مربوط به ترمزهای کاسه ای عقب بود.

 
در تست مصرف سوخت این موتور بزرگ و پر حجم 11.5 مایل به ازای هرگالن  (20.4 لیتر در 100 کیلومتر) در سیکل ترکیبی و 8 مایل به ازای هر گالن (29.4 لیتر در 100 کیلومتر) در مسیرهای آفرودی بنزین مصرف کرد. این مقدار مصرف سوخت در حد موتورهایی است که 50 اینچ مکعب (حدود 800 سی سی) از نظر حجمی از این بلیزر کوچکتر هستند. برتری بلیزر به آنها این است که با وجود مصرف یکسان، به ازای هر گالن بنزین گشتاور بیشتری نسبت به آنها تولید می کند. راز مصرف خوب بلیزر نسبت به حجم بالایی که دارد پایین بودن دور موتور هنگام حرکت با سرعت ثابت است. مثلا با سرعت 88.4 کیلومتر در دنده 3 دور موتور فقط 2050 دور در دقیقه است  (یعنی به ازای هر 1000 دور در دنده سه 43 کیلومتر به سرعت اضافه می شود). موتور بلیزر به خاطر گشتاور زیادی که در دور پایین تولید می کند می تواند به راحتی با دور پایین و دنده سبک حرکت کند و بنابراین نسبت به موتورهای هم حجم خود سوخت کمتری مصرف می کند.


مشخصات فنی:

 

طول

4683 میلی متر

عرض

1993 میلی متر

ارتفاع

1805 میلی متر

فاصله بین محور جلو و عقب

2705 میلی متر

ارتفاع خودرو تا سطح زمین در اکسل عقب

215 میلی متر

ارتفاع خودرو تا سطح زمین در اکسل جلو

223 میلی متر

وزن نمونه ی تست شده

2286 کیلوگرم

ظرفیت باک بنزین

94.6 لیتر

ظرفیت باک بنزین نمونه تست شده (بنا بر سفارش خریدار)

117.3 لیتر

نوع موتور

V8 شانزده سوپاپ OHV

قطر سیلندر

104.7 میلی متر

کورس پیستون

95.2 میلی متر

حجم موتور

6554 سی سی

نسبت تراکم

8.5 به یک

سیستم سوخت رسانی

کاربراتور 4 دهنه

حداکثر توان

175 اسب بخار در دور 3600

حداکثر گشتاور

393 نیوتن متر در دور 2800

سوخت مورد نیاز

سرب دار یا بدون سرب

نوع گیربکس

3 دنده اتوماتیک

نسبت دنده 1

2.52

نسبت دنده 2

1.52

نسبت دنده 3

1.00

ضریب دیفرانسیل

3.07

نوع شاسی

نردبانی

سیستم تعلیق عقب

فنرهای شمش، اکسل زنده، کمک فنرهای لوله ای

ظرفیت بار قابل تحمل اکسل جلو

1632 کیلوگرم

سیستم تعلیق جلو

فنرهای شمش، اکسل زنده، کمک فنرهای لوله ای

ظرفیت بار قابل تحمل اکسل عقب

1700 کیلوگرم

ترمز عقب

کاسه ای

ترمز جلو

دیسکی

سیستم فرمان

هیدرولیک

شعاع چرخش خودرو

11.4 متر

 

 

نتایج تست:

شتاب (با احتساب Roll-Out) ، سرعت، ترمز، صدا، مصرف

 

0 تا 30 مایل (0 تا 48.2 کیلومتر)

4.1 ثانیه

0 تا 45 مایل (0 تا 72.4 کیلومتر)

7.4 ثانیه

0 تا 60 مایل (0 تا 96.5 کیلومتر)

11.9 ثانیه

0 تا 70 مایل (0 تا 112.6 کیلومتر)

16.8 ثانیه

مسافت 400 متر

18.2 ثانیه با سرعت 117.4 کیلومتر

سرعت در دنده های عادی

 

سرعت در دنده 1 دور 4000

74.0 کیلومتر در ساعت

سرعت در دنده 2 دور 4000

122.2 کیلومتر در ساعت

سرعت در دنده 3 دور 3500

151.2 کیلومتر در ساعت

سرعت در دنده های کمکی

 

دنده کمک 1 دور 4000

37.0 کیلومتر در ساعت

دنده کمک 2 دور 4000

61.1 کیلومتر در ساعت

دنده کمک 3 دور 4000

86.8 کیلومتر در ساعت

مسافت توقف کامل از سرعت 96.5 کیلومتر

53.6 متر

صدای داخل اطاق در دور Idle

56.5 دسی بل

در سرعت ثابت 96.5 کیلومتر

74.5 دسی بل

مصرف سوخت در سیکل ترکیبی

20.4 لیتر در 100 کیلومتر

مصرف سوخت در حالت آفرود

29.4 لیتر در 100 کیلومتر

شعاع حرکتی با باک 25 گالنی

 

در سیکل ترکیبی

461 کیلومتر

در حالت آفرود

321 کیلومتر

 

 

برگرفته از نشریه Pick Up, Van & 4WD سال 1976

ابزار امتیاز دهی

نظرات  (۳)

درود بر امریکا   Made in USA عاشق این جمله ام

عالیه ولی خییلییی مصرفش بالاست خییلییی
خیلی بررسی عالی بود.  فکرشم نمیکردم همچین امکاناتی رو داشته باشه.  عجب هیولاییه

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی